Mentoring

W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć. 

Andrzej Pilipiuk, Raport z Północy

Justyna Krajewska

Skoro tu jesteś, to z pewnością poszukujesz skutecznej metody, która pomoże Ci w stawianiu pewnych kroków na płaszczyźnie rozwoju osobistego, zawodowego lub biznesowego.

Mentoring z powodzeniem sprawdzi się w każdej z tych dziedzin, gdyż ma do zaoferowania całą paletę narzędzi pomocowych. Nie ma więc znaczenia czy zmagasz się z wewnętrznymi rozterkami, podszytymi strachem czy np. planujesz założyć lub rozwinąć działalność. Ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich, chcących realnych i mierzalnych zmian. Mentoring nie dzieli, nie ocenia, nie poucza, a łączy i otwiera umysł na możliwości, których aktualnie się nie dostrzega.

Mentoring jest partnerską relacją opartą na zasadach równości wspierania mentee (czyt. klienta) w przekraczaniu blokad i granic wewnętrznych, własnych barier umysłowych, odkrywaniu talentów i predyspozycji zawodowych, kroczeniu w stronę rozwoju własnej osobowości, a jeśli jest taka potrzeba – posłuży także poszerzaniu perspektyw zawodowo-biznesowych (często wiążących się z brakiem wiary w siebie lub we własne pomysły).

Mentor jest swego rodzaju przewodnikiem na tej często trudnej drodze. Jest też nauczycielem i zarazem opiekunem. Mimo że całość relacji przebiega na poziomie profesjonalnym i jest opatrzona kontraktem, to mentor często pełni funkcję zaufanego doradcy, powiernika, a nawet przyjaciela. To poufna relacja zbudowana na szacunku, empatii, zrozumieniu i wzajemnym zaufaniu.

Mentor jest osobą, która wie, w jaki sposób spojrzeć na problem z szerokiej perspektywy. Analizuje nie tylko fakty i to, co dzieje się w „tu i teraz”, ale bierze pod uwagę także wydarzenia przeszłe (często zasoby) oraz przyszłe (marzenia, plany, cele). D

Mentor działa zgodnie z potrzebą i w jak najlepszym interesie swojego mentee.

Co da Ci mentoring?

Pomaga uwierzyć w siebie i sobie.

Wraz z progresem zaczniesz bardziej sobie ufać i odważniej spoglądać w przyszłość. Masz moc sprawczą – pomogę Ci ją odkryć.

W szybszym tempie osiągniesz upragnione efekty.

Często tkwiąc w danej sytuacji nie dostrzegamy pewnych rzeczy. Praca z mentorem poszerza ogólną perspektywę, klaruje poglądy oraz weryfikuje słuszność planowanych lub podejmowanych decyzji. Oszczędza przy tym zdrowie, czas i pieniądze.

Klarowne podejmowanie decyzji.

Praca podczas mentoringu buduje w człowieku poczucie sprawczości i siły. Przekłada się to na podejmowanie trafnych, strategicznych decyzji bez obaw o porażkę. W końcu najlepsze rzeczy w życiu znajdują się właśnie po drugiej stronie strachu!

Możliwość uczenia się od kogoś, kto jest dla Ciebie wzorem.

Pracując z mentorem wybieraj kogoś, kto Cię inspiruje, zapala w Tobie ogień, ciągnie w górę . Mentoring ma za zadanie dodawać skrzydeł do Twoich codziennych działań, a nie prowadzić Cię za rękę po utartych i miłych ścieżkach. Szczerze powiedziawszy, autentyczny rozwój zawsze zaczyna się w bólu, bo styka się z momentem, w którym przekraczasz swoją bezpieczną strefę komfortu i wypływasz na nieznane Ci wody.

Jaka jest rola Mentora?

Główną rolą mentora jest aktywne słuchanie, przekazywanie posiadanej wiedzy, dzielenie się własnym doświadczeniem, zachęcanie i angażowanie do kolejnych wyzwań. Motywowanie, a także inspirowanie bazujące na własnych sukcesach, jak i porażkach. Mentor swojemu uczniowi pokazuje, w jaki sposób wykorzystywać posiadane kompetencje, umiejętności, zasoby materialne i pozamaterialne.

Mentee dzięki pracy z mentorem poznaje swoje mocne strony, rozwija samoświadomość, a następnie dąży do realizacji własnych celów i wydobywania pełnego potencjału. Zyskuje pewność, że pragnienia lub marzenia, przy odpowiednio ukierunkowanej pracy nad sobą, w szybszym tempie staną się faktem.

Jak będziemy pracować?

W mentoring inwestujesz pieniądze i czas, więc warto ustalić kilka zasad. Pomoże Ci to przejść przez proces mądrze, a Tobie da poczucie dobrej inwestycji.

 • Ty wybierasz tematykę i zakres pracy.

O ile mentor wspiera podczas spotkań, o tyle Twoim zadanie jest określić, nad czym pragniesz pracować. Zaplanowany cel jest w pełni Twój. Tylko wtedy ucieszą Cię efekty i będziesz bardziej zorientowany na sukces. Oczekiwane rezultaty przychodzą, gdy w zaufaniu i otwartości pracuje się nad osiągnięciem założeń mentee, a nie nad prywatnymi aspiracjami mentora. Jeśli nie wiesz jak ustalić najwłaściwszy cel, umówmy się najpierw na sesję doradczą lub couchingową.

 • Ty – mentee jesteś źródłem zasobów.

Uczeń posiada umiejętności i potencjał, które wystarczą do pokonania trudności. Choć, to mentor pomaga mu zidentyfikować bariery, to ostatecznie uczeń podejmuje decyzje, by je sukcesywnie przekraczać, pracując nad sobą.

 • Ty i ja jesteśmy sobie równi.

Uczciwość i szacunek są filarami naszej współpracy, a obie strony są równymi sobie partnerami. Prawdziwy mentor nigdy nie jest guru okazującym swoją wyższość. Docenia, a nie ocenia.

 • Cel = rozwój + działanie. 

Autentyczna chęć uczestnictwa w mentoringu wynika z gotowości do zmian. Bezcelowa jest praca z osobą, która nie jest ani zdeterminowana ani zmotywowana.

 • Holistyczne i higieniczne podejście pcha nas do przodu.

Presja i „muszenie” nigdy nie dadzą dobrych owoców! Małe kroki, indywidualnie dobrane narzędzia plus łagodność, pomagają zdobywać szczyty. Są często kluczowe w rozwoju drugiego człowieka. Każdy z nas jest inny. Nie mamy prawa nikogo zmieniać, jeśli tego nie chce.

 • Wydobywanie często ukrytych zasobów. 

Mentor wspiera poprzez stawianie nowych wyzwań oraz używając przenikliwych pytań.

Dawanie tzw. dobrych rad lub pouczanie są niewskazane. Każdy człowiek ma w sobie wszystkie odpowiedzi, jednak często na pierwszy rzut oka sam ich nie dostrzega.

Ważne

Aby praca była efektywna, należy czasem odwoływać się nie tylko do teraźniejszości, ale również do przeszłości czy przyszłości. Jeśli nosisz w sobie rany, nie zmagaj się z tym w milczeniu, koniecznie powiedz o tym mentorowi. Pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, który zapewni najlepsze wsparcie, zanim ruszycie w dalszą mentoringowe podróż. Mentoring nie jest formą terapii, nie jest też psychoanalizą, ani metodą leczącą traumy.

Mentoring osobisty czy biznesowy?

 

 „Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.” – Carl Gustav Jung

Mentoring osobisty wspiera jednostkę poprzez prowadzenie, motywowanie i inspirowanie bazując na doświadczeniach mentora, jego wiedzy oraz przykładach z życia. Ta metoda okaże się niezastąpiona, jeśli potrzebujesz konkretów albo odpowiedzi na własne, codzienne zmagania.

Przykłady tematów sesji mentoringu osobistego:

 • Dylematy zawodowe,
 • dylematy rodzinne i decyzje z tym związane,
 • wsparcie w rozwoju kompetencji,
 • wsparcie we wprowadzaniu zdrowych nawyków i w holistycznych formach relaksu (aktywność fizyczna, medytacja, afirmacje, manifestowanie rzeczywistości, prawo przyciągania, techniki oddechowe),
 • stres i radzenie sobie z wypaleniem zawodowym
 • poszukiwanie własnego miejsca we Wszechświecie,
 • nauka planowania i ustalanie celów osobistych,
 • poszukiwanie tego, kim jestem?,
 • mechanizmy obronne, asertywność, wyzbywanie się toksycznych relacji,
 • motywacja do działania.

 

Mentoring biznesowy najprościej rzecz ujmując pomaga niekompetencje i niepewność zawodową zamienić w kompetencje i pewność siebie. Faktem jest, że wewnątrz organizacji ludzie często awansują nie będąc do tego odpowiednio przygotowanym. Uważa się, że każda osoba powinna się szybko odnaleźć się w nowej roli, bo w końcu zna firmę. Wymaga się wdzięczności za szansę. Tego typu podejście może w pracowniku zrodzić wewnętrzne blokady i niepotrzebny stres, gdyż każdy człowiek jest inny. Prowadzi to do zakładania tzw. masek, udawania pewności siebie, jakiej się od pracownika oczekuje. W wyniku tego, możemy obserwować frustrację wylewaną na współpracowników/podwładnych, a w dalszej perspektywie pogorszenie wyników i wypalenie zawodowe.  Pracując przez ponad 20 lat w korporacjach międzynarodowych wielokrotnie to obserwowałam i jako kadra zarządzająca wyższego szczebla, sama w tym uczestniczyłam. Każdy z nas choć raz spotkał się z frustracją menadżera/dyrektora lub o niej słyszał. Nie powinno być przyzwolenia na objawy tyranii w miejscu pracy. Jako mentor często obserwuje, jak podczas sesji pęka cały ten przymus i otwierają się nowe perspektywy.

Mentoring biznesowy dzięki spotkaniom w trybie indywidualnym „One-On-One” pomaga w sposób bezpieczny i poufny przepracować wszystko, co stopuje człowieka przed byciem autentycznym liderem. Lider świadomy społecznie, inspirujący i pełen dobrej energii będzie miał znaczący wpływ na rozwój firmy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ale to właśnie dzięki altruizmowi, zrozumieniu, wspólnemu planowaniu (np. poprzez metodę „burza mózgów”) i konkretnym, konsekwentnym działaniom, rozwijają się światowe biznesy. Potwierdzają to badania naukowe.  Stąd też fenomen mentoringu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ostatnimi czasy staje się on także coraz bardziej ceniony i popularny w Polsce.

mentoring biznesowy

Przykłady tematów sesji mentoringu biznesowego:

 • Decyzje biznesowe
 • misja i wizja firmy,
 • procedury i polityka firmy,
 • zarządzanie sobą w czasie,
 • zarządzanie zespołem w tym zespołem rozproszonym,
 • rekrutacja i zwalnianie pracowników,
 • zarządzanie holistyczne małym biznesem,
 • wchodzenia na nowy poziom relacji biznesowych,
 • wycena usług i podnoszenie cen,
 • negocjacje i rozmowy,
 • zmiany wewnętrzne,
 • sabotowanie własnych celów,
 • zintegrowany rozwój,
 • jak znajdować w sobie motywacji do wyzwań i długoterminowych celów,
 • i wiele innych.

Jeśli czujesz, że mentoring może Ci pomóc rozwinąć zarówno osobisty, jak i biznesowy potencjał, napisz lub zadzwoń. Umówimy się na konsultację, wysłucham, przygotuję plan i opowiem w jaki sposób mogę wesprzeć dalsze działania. Rodzaje mentoringu biznesowego, jakimi od wielu lat się zajmuję:

Mentoring biznesowy (indywidualny)

 • zwiększanie efektywności pracy własnej,
 • rozwój osobisty i zawodowy,
 • indywidualne podejście.

Mentoring biznesowy (executive – kadra zarządzająca)

 • lider XXI wieku – zarządzania zasobami ludzkimi, budowania zespołu, rozwój,
 • pomnażanie kompetencji przyszłości – motywowania, inspirowanie oraz rozwijanie pracowników
 • indywidualne podejście – w oparciu o potrzeby biznesu/firmy/instytucji.

Mindfulness w biznesie (sesje indywidualne i warsztaty), czyli koncentrowanie i kierowanie uwagi tam, gdzie w danym momencie potrzebujemy.

 • Trening inteligencji emocjonalnej,
 • efektywne działania w biznesie,
 • bycie „tu i teraz”, czego aktualnie potrzebuję?
 • aktywne słuchanie w budowaniu relacji,
 • prokrastynacja, a realne wyznaczanie celów,
 • techniki relaksacyjne i oddechowe.

Sprawnie działająca organizacja jest sumą zaangażowania i zadowolenia pracujących w niej osób. – Justyna Krajewska

Telefon

579-832-595

Gdzie mnie znaleźć

Gorzów Wielkopolski i cała Polska

Email

hello@justynakrajewska.pl