W obecnych czasach istnieje wiele metod wspierających rozwój osobisty. Jeszcze 20 lat temu jedyną opcją była wizyta u psychologa, który prowadził nas w długim procesie poznawania siebie i swoich potrzeb. Jako osoba zajmująca się coachingiem, mentoringiem oraz konsultująca sprawy związane z życiem osobistym, zawodowym oraz biznesowym postaram się w przystępny sposób wyjaśnić dzielące te role różnice. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w dokonaniu wyboru odnośnie tego, czego aktualnie poszukujesz. Świadomość pozwala oszczędzić i czas i pieniądze. A więc zaczynamy!


Mentoring


Mentoring to niejako praca nauczyciela z uczniem, gdzie jeden wiedzę przekazuje, a drugi tą wiedzę przyjmuje i implementuje do swojego życia (np. celem jego poprawy, zwiększenia zysków, opanowania nowej umiejętności, rozwoju osobistego itp.). Jest spotkaniem mentora z klientem, czyli tzw. mentee.

Kim jest mentee?

Mentee to najczęściej osoba poszukująca odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób może:

  • zmienić, uatrakcyjnić lub usprawnić własne życie,
  • odkryć swoje powołanie,
  • przekroczyć strefę komfortu i rozwinąć poczucie własnej wartości, odporność psychiczna, asertywność,
  • osiągnąć lepsze wyniki w dziedzinie, która jest obszarem zainteresowania np. rozwój biznesu, odnajdywanie pasji, odnoszenie sukcesów w sporcie, sztuce lub pracy zawodowej,
  • budować lepsze relacje z otoczeniem,
  • otworzyć się na nowe obszary działania, większe zarobki, nowe rynki zbytu, itp.

Tematów może być wiele i nie ma tu żadnych ograniczeń, o ile znajdzie się osoba poszukująca i inspirujący ją mentor.


Kim jest mentor?


Mentor jest swego rodzaju, ekspertem, w ważnej dla Ciebie dziedzinie. Jest powiernikiem, przyjacielem, doradcą i motywatorem. Wszystko to w jednej osobie!

Z założenia mentor powinien być tam, gdzie Ty pragniesz być za jakiś czas. Powinien być dla Ciebie swego rodzaju inspiracją. Dzięki temu szybko zaobserwujesz efekty.


Czym się w takim razie kierować?


Przede wszystkim należy zweryfikować czy za osobą mentora stoją niezaprzeczalne sukcesy na polu, na którym chcesz się rozwijać. Trudno będzie Ci się zainspirować i wyciągnąć wartość z procesu mentoringowego opartego jedynie na teorii. I tu uprzedzam!


Na co uważać przy wyborze mentora?


Nie sugeruj się lajkami w mediach społecznościowych, pozytywnymi opiniami jedynie na stronie www, pięknymi fotkami samego mentora, ani też zdjęciami z wakacji. Na podjęcie współpracy zdecyduj się po zebraniu danych, sprawdzeniu opinii wśród znajomych, na stronach branżowych i w sieci, a już na pewno będąc po osobistej rozmowie wstępnej i uzyskaniu konkretnego planu działania. Ważne, aby lubić tą osobę, aby z Tobą rezonowała. Inwestujesz w to swoje pieniądze, więc niech będzie to intratna i korzystna inwestycja.

Pamiętaj!
Nie zawsze wszystko działa za pierwszym razem i nie u każdego sprawdza się to samo. Rolą mentora jest reagować, uczyć, zachęcać Cię do przekraczania własnych granic. Mentor powinien mieć otwarty umysł, być głodny wiedzy i ciekawy świata, to bezapelacyjnie pomoże dostosowywać narzędzia wspólnej pracy, do szybko zmieniających się okoliczności i dynamicznego rozwoju świata.


Coaching


Wiele osób uważa, że coaching jest zamienną nazwą mentoringu, a to nic nic bardziej mylnego!


Coaching i proces coachingowy

Coaching skupia się na szukaniu odpowiedzi niejako w sobie, czyli w Tobie, w kliencie nazywanym w coachingu coachee. Odnosi się on do życia osobistego, dalszej kariery, rozwoju biznesu czy wzrostu zawodowego na poziomie menadżerskim i stanowiskach seniorskich.

Coach nie edukuje, nie naprowadza, nie poucza, nie daje rad ani wskazówek. Coach po prostu jest, moderuje spotkania, zadaje trafne pytania, udziela informacji zwrotnej, zadaje zadania domowe.

Sesja coachingowa wstępna wyznacza cel/kierunek. Koncentruje się na trudnościach coachee i pomaga szukać właściwych rozwiązań. Coach jest w tym procesie niejako towarzyszem. Mało mówi, za to zadaje często z pozoru trudne pytania, które prowadzą podopiecznego do ważnych dla niego odpowiedzi, których w danym momencie nie dostrzega, albo wręcz obawia się dostrzec. Kolejne sesje to etapy prowadzące do osiągnięcia wyznaczonego celu pierwotnego. Po każdej sesji coachee powinien czuć, że przybliża się do celu. Procesy trwają w zależności od złożoności tematu od kilku sesji do kilkudziesięciu spotkań w odstępach tygodniowych.

Proces coachingowy jest czymś niesamowitym. Dla dobrego coacha to zaszczyt móc obserwować sposób, w jaki ludzie sami dochodzą do celnych rozwiązań. To swego rodzaju misja. Mimo wielu lat praktyki nieustannie zdumiewa mnie to, do jakich zaskakujących wniosków się dochodzi.

Jak się pracuje w coachingu?


Podczas sesji padają pytania otwarte, dające możliwość sięgnięcia głębiej w siebie. W coachingu stosuje się też bardzo wspierające techniki takie jak: wizualizacja, praca z metaforą, zamiana ról, koło życia czy emocji, lista wartości lub potrzeb, karty serca itd. Niezależnie od tego, czy praca za pomocą tej metody odbywa się indywidualnie, grupowo, zdalnie, telefonicznie czy osobiście, możemy liczyć na jej efekty i zaskakujące odkrycia.

Pamiętaj!
Coaching jedynie potwierdza, że jesteśmy mądrzejsi, niż się nam wydaje. To naturalne, że czasem brakuje odwagi do stanięcia w prawdzie ze sobą, albo że nie widzimy klarownie całej sytuacji, którą rozważamy. Jest to oczywiste, gdy w grę wchodzą emocje i uczucia.

Na co zwracać uwagę?


Podobnie, jak przy mentoringu, warto poświęcić moment na reaserch (z ang. badanie), aby wybrać odpowiedniego coacha. Dla powodzenia procesu ważne jest, abyśmy czuli się z tą osobą dobrze, aby zrodziło się obopólne zaufanie i pewna nić porozumienia. Coaching to w końcu proces odkrywania i obserwacji zachodzących w nas zmian. Zazwyczaj trwa kilka kolejnych tygodni, zadbaj więc, aby ten czas był dla Ciebie jak najbardziej wartościowy, wspierając dotarcie do ustalonego celu.

Przy wyborze coacha ważne są także:

  • certyfikacja,
  • doświadczenie w pracy coachingwej,
  • empatia i otwartość,
  • aktywne słuchanie,
  • czekanie, aż klient skończy swoją refleksję, bez przerwania i wybijania z rytmu,
  • brak oceny postępowania coachee czy wyciągania wniosków,
  • udokumentowane efekty coacha (opinie różnych miejscach w sieci, listy referencyjne, kontakt do osób potwierdzających profesjonalne kompetencje).


KONSULTACJA (osobista, zawodowa, i/lub biznesowa)



Ze wszystkich wymienionych powyżej jest to najszybsza metoda. Najczęściej obejmuje jedno spotkanie i jedno zagadnienie.


Dla kogo będzie to odpowiednia forma?

Na konsultację najczęściej trafiają osoby, które „utknęły” w martwym punkcie lub niewiedzące jaki podjąć kolejny krok w swojej drodze. Podczas takiego spotkania mamy możliwość zmiany perspektywy, obejrzenia swojej trudności z każdej strony. Poznania opinii eksperta w tej dziedzinie, co w konsekwencji może pomóc w podjęciu trafnego wyboru. Konsultant jest w stanie pokierować klienta we właściwą stronę, a jeśli problem jest złożony, może także wskazać inne formy pracy np. wspomniane wyżej coaching czy mentoring.

Jak widzisz, różnice są znaczące.

Jeśli aktualnie rozglądasz się za osobą do współpracy, to mam nadzieję, że niniejszy artykuł ułatwi ten wybór.

Pamiętaj!
Wybierając formę pracy nad sobą oraz osobę do takiej pracy, nigdy nie działaj w pośpiechu. Skoncentruj się na zebranych faktach, podejdź do tego na racjonalnie, mocno wsłuchując się w głos własnej intuicji. “Życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia” – John Eldredge

Jeśli masz pytania, na które w niniejszym artykule nie ma odpowiedzi , proszę, prześlij je na mój adres mailowy: hello@justynakrajewska.pl. Chętnie się do nich odniosę.

Justyna Krajewska